Przed pierwszą wizytą

Zabierz ze sobą wyniki badań obrazowych, jeśli takie posiadasz

Przygotuj wygodny strój, który nie będzie krępować ruchów

Weź ze sobą ręcznik kąpielowy dla większego komfortu podczas zabiegu

Przygotuj obuwie zmienne, które możesz przebrać w gabinecie

WAŻNE: Przy zabiegach na okolicę twarzy, pamiętaj o demakijażu i jeśli jest to możliwe nie nakładaj na twarz środków kosmetycznych (np. kremów czy maści)

Jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeuty?

01 WYWIAD Z PACJENTEM

02 ANALIZA BADAŃ

03 BADANIE FUNKCJONALNE

Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta musi jak najlepiej poznać swojego pacjenta oraz powód, dla którego zgłosił się na terapię.
Podczas wywiadu pojawią się pytania o rodzaj dolegliwości, ile trwają, gdzie są zlokalizowane i jak bardzo są nasilone.

Zapytamy również o choroby współwystępujące, przebyte urazy i kontuzje, operacje czy styl życia i rodzaj wykonywanej pracy.

Badania dodatkowe pod postacią:

- RTG (badanie rentgenowskie)
- TK (tomografia komputerowa)
- MR (rezonans magnetyczny)
- USG (badanie ultrasonograficzne)

Nie we wszystkich przypadkach badania obrazowe są konieczne. Możesz korzystać z rehabilitacji bez nich, a jeśli będą niezbędne fizjoterapeuta poinformuje Cię o tym na pierwszej wizycie.

Na początku fizjoterapeuta ocenia postawę ciała, zwracając uwagę na ewentualne odstępstwa od normy.

Sprawdza również zakres ruchomości. Fizjoterapeuta ma do dyspozycji szereg testów funkcjonalnych, dzięki którym możemy potwierdzić lub wykluczyć dane schorzenia i zlokalizować źródło bólu.

Ponadto fizjoterapeuta może ocenić siłę mięśniową czy długość kończyn.

04 WSTĘPNA DIAGNOZA

Po diagnostyce fizjoterapeuta przedstawia pacjentowi wstępną diagnozę i informuje o proponowanej metodzie leczenia.

Jeśli problem nie będzie bardzo skomplikowany może się okazać, że już na pierwszym spotkaniu zostanie postawiona konkretna diagnoza. Przy bardziej wymagających problemach może być konieczne wykonanie dodatkowych badań lub konsultacji lekarskich.

05 TERAPIA MANUALNA

Terapia manualna jest to zbiór technik terapii leczenia bólu. W naszym gabinecie stosowana jest jako podstawowa metoda wykrycia przyczyny dysfunkcji i szybkiego jej wyleczenia.

W zależności od potrzeby pacjenta terapia może być uzupełniona dodatkowymi technikami takimi jak: VodooFloss, bańki chińskie, akupresura, terapia perkusywna czy kinesiotaping.

06 OCENA EFEKTÓW I PROGRAM TERAPII

Po wstępnej terapii ocenimy czy dolegliwości bólowe uległy zmniejszeniu i w jakim stopniu.

Dodatkowo wstępnie ocenimy ile terapii i z jaką częstotliwością powinieneś odbyć, żeby jak najszybciej pozbyć się dolegliwości bólowych (jednak należy wziąć po uwagę że jest to proces długotrwały, tym dłuższy im dłużej narastał problem w danym rejonie).

07 ZALECENIA DO DOMU

Terapia będzie prowadzona 1-2 razy w tygodniu, jednak między sesjami terapeutycznymi potrzebna będzie twoja samodzielna praca.

Aby jak najszybciej pozbyć się problemu fizjoterapeuta i pacjent muszą pracować zespołowo, dlatego pacjent dostaje do domu zadania (najczęściej ćwiczenia), które powinien wykonywać samodzielnie.

W znacznym stopniu przyśpieszy to terapię i wspomoże proces leczenia.

Czy potrzebuję skierowanie od lekarza żeby korzystać z zabiegów?

Nie, w przypadku wizyt prywatnych nie ma takiej potrzeby.

Czy mogę skorzystać z wizyty w ramach NFZ?

Nie, gabinet jest wyłącznie gabinetem prywatnym.

Po jakim czasie mogę spodziewać się efektów terapii?

Każdy pacjent reaguje inaczej na terapię, dlatego ciężko jednoznacznie to określić. Jednak zauważalne efekty poprawy powinny pojawić się już na pierwszych wizytach.

Jak przygotować się do wizyty?

Na wizytę dobrze wziąć wygodne ubranie, nie krępujące ruchów. Dla zwiększenia komfortu podczas zabiegu sugerujemy zabrać ze sobą ręcznik. Dodatkowo warto zabrać ze sobą badania obrazowe, jeśli pacjent takowe posiada.

Czy przed terapią mogę zażyć leki przeciwbólowe?

Tak, jeśli jest to bardzo uporczywy ból. Jeśli jednak będzie możliwość obycia się bez nich ułatwi to fizjoterapeucie dokładną lokalizację dysfunkcji.

FAQ najczęściej zadawane pytania